Stručnjaci su jednoglasno zaključili da lekovita svojstva luka mogu imati neverovatne rezultate kod zubobolje. Ako vam ne smeta miris.
Crni luk osim što je omiljeni dodatak uz sva moguća jela, svež, kuvan, pečen, pržen u salati ili u sosovima, grilovanom mesu… izvanredan je lek zbog svojih antibakterijskih i protiv-upalnih svojstava. Lekari ga preporučuju kao obavezan dodatak ishrani (osim u izuzetnim slučajevima kod problema sa probavom).
Jedno sigurno niste znali, a to je da se kod nas u tradicionalnoj narodnoj medicini, luk koristi kod zubobolje.
Samo stavite parče luka na zub koji boli ili je pod upalom, držite par minuta i vrlo brzo bol će proći.
U soku crnog i belog luka su izuzetno moćni antiseptički i antiupalni sastojci, tako da kada zagrizete oni počinju borbu sa bakterijama u ustima i na taj način suzbijaju bol i infekciju.
Osim toga postoje i druge metode za lečenje zubobolje.
Ulje karanfilića (može se kupiti u svakoj apoteci), takođe je izvrstan lek kod bolova zuba i inače infekcija u usnoj duplji. Potrebno je samo da kapnete par kapi na štapić sa malo fate zajedno sa malo kokosovog ili maslinovog ulja i premažete bolno mesto. Karanfilić sadrži jak prirodan analgetik tako da to mesto za par sekundi utrne.
Takođe kapi protiv kašlja sadrže analgetik, pa možete sa nekoliko kapi na bolnom mestu rešiti ovaj neprijatan bol koji može da vam izazove zub.
Kod zubobolje takođe je jako dobro da usta isperete usta tečnošću koju inače koristite kod upala grla. Naravno promućkajte par minuta i ispljunite. Ponovite 2 – 3 puta. To će očistiti bakterije i ostatke hrane koji mogu da stvaraju bol i iritiraju desni.
Možete iseći svež krastavac i staviti na bolni predeo zuba i desni.
Takođe kesica čaja koja sadrži tansku kiselinu može ublažiti zubobolju, ako je toplu stavite na bolno mesto.
Parče đumbira iseckajte sitno pa žvaćite i držite na bolnom mestu par minuta. Bol će se postepeno smanjivati.