Svako od nas uzima telefon u ruke kao da je rođen sa njim. Niko (pa skoro niko) ne čita uputstvo za upotrebu i svi se mi nadamo da ćemo se “uhodati” sa tom novom tehnologijom. A onda, kada počne vreme da prolazi, obavezno nađemo neku manu. Najčešće smo mi krivi zbog te mane, a jedna od takvih mana definitivno je “loša” baterija mobilnog telefona.
Možda i nije tako prijatno da kažemo, ali neki od nas pamte i vreme kada smo telefone punili jednom u nedelju dana. Kada je prvi iPhone izašao mnogi su bili razočarani činjenicom da mu baterija traje samo jedan dan. Ako i toliko izdrži. Sada smo srećni ako nam baterija izdrži 8 sati!
Naravno, deluje odvratno kada se žalimo zbog lošeg veka baterije tehnološkog čuda kakvo su današnji mobilni telefoni. Oni su manje telefoni, a više minijaturni računari. Međutim, malo je poražavajuće dati 500 do 1000 eura za telefon koji vam 24/7 stoji uključen u struju.
A kako se ispostavilo, i pored našeg truda da telefon držimo u “power saving” modu i da NIKADA ne koristimo blic, na kraju je ispalo da potrošnja ima malo veze sa onim kako koristimo telefon, a da više znači kako ga punimo!
Ako želite da baterija na vašem mobilnom telefonu traje duže potrebno je da sledite nekoliko korisnih saveta.
1. Punjenje do 100% nije preporučljivo
Velika je greška puniti telefon konstantno čim se baterija isprazni ispod 100%. Tako samo oštećujete bateriju. Stručnjaci su potvrdili da mobilni uređaj najoptimalnije funkcioniše kada je baterija napunjena između 80 i 30%.
2. Skidajte masku dok punite telefon
Pri punjenju telefon se zagreva, a kada ima i silikonsku masku na sebi zagrevanje je još veće i može da dođe do pregrevanja samog uređaja. Zato pre nego priključite punjač obavezno skinite zaštitnu masku.
3. Ne dozvolite da se baterija skroz isprazni
Baterije u mobilnim telefonima su litijum jonske i kada se konstantno troše do kraja smanjuje se njihov vek trajanja. Možete isprazniti bateriju do kraja, dok se telefon ne ugasi, jednom u 2 meseca da bi se sama baterija kalibrisala.
4. Pregrevanje je takođe veoma loše
Svako pregrevanje baterije utiče na rad telefona. Ona se sama po sebi zagreva dok koristite aplikacije i pozive ali i spoljašnja temperatura utiče na njihovo zagrevanje takođe. Baterije su jednako osetljive i na hladnoću i na toplotu. Optimalna temperatura za funkcionisanje telefona je od 0 do 35 C.
5. Održavanje konstantne temperature
U poslednje vreme kada je život gotovo ne zamisliv bez mobilnog telefona , mnogi koriste eksterne baterije . One prilikom upotrebe emituju toplotu koja dodatno zagreva vaš telefon. Zato je preporučljivo koristiti prenosive punjače samo kada je neophodno.
6. Baterija se mora puniti s vremena na vreme i kod rezervnih telefona
Ako imate i rezervni telefon koji samo povremeno koristite ne zaboravite da i njega ponekad napunite jer ako stoji bez punjenja u telefonu može da se desi da dođe do degradacije kapaciteta baterije.
7. Jačina svetlosti ekrana
Svakako da jačina osvetljenosti ekrana utiče na trošenje baterije i to u velikoj meri. Nemojte držti osvetljenost na maksimumu i podesite da se telefon zaključava na 1 minut u stend baj režimu.
8. Punjači
Trebalo bi da uvek koristite originalni punjač vašeg telefona, jer ako kupite neki punjač koji nije adekvatan ili neka kopija, može doći do oštećenja samog uređja ali i do toga da se zapale sami punjači šti nije redak slučaj.
9. Wi-Fi i prenos podataka
Stalno korišćenje Wi-Fi ili “Bluetooth”-a iscrpljuje bateriju. Zato ih uključujte samo kada ih koristite.
10. Aplikacije i notifikacije
Isključite notifikacije, a takođe i ažuriranje kako se baterija ne bi praznila, jer svaki put kada dobijete bilo koju notifikaciju ekran se sam uključuje i troši bateriju.